آیلتس 3

زمان حال ساده

این زمان همان طور که می دانید برای بیان انجام کارهای تکراری و کاری که انجام آن عادت شده است، استفاده می شود و در آن قیدهای زمانی every day, week,year, etc یا all + .... به کار برده می شوند.

نکته: در speaking حتماً در کاربرد حال ساده از افعال سوم شخص استفاده کنید، زیرا این مسئله برای شما امتیاز آور است.

مثال: Spring brings me a lot of happiness

زمان حال استمراری

am/is/are + v.+ing

قید زمانی برای این زمان now/at this time/ at this moment می باشد

نکته:

در استفاده از این دو زمان دقت کنید که حال ساده برای نشان دادن دائمی بودن یک چیز است و حال استمراری نشان دهنده موقتی بودن آن. برای مثال:

I work in the field of ...

نشان دهنده کار دائمی شما در فیلد مذکور است در حالی که

I'm working in the field of ... this year.

نشان دهنده موقتی بودن کار شما است و باید در این حالت حتماً از قیود محدود کننده زمان استفاده کنید.

Modals

می دانید فرق I have to go با I must go چیه؟

have to برای اجباری بیرونی است، مانند قوانین رانندگی یعنی we have to obey the traffic rules و  must برای یک اجبار درونی است مثل I must study یعنی کسی مرا مجبور نکرده درس بخوانم ولی خودم این بار را بر روی شانه های خود گذاشته ام.

در مورد مخاطب این دو با هم فرقی ندارند. یعنی you have to go  و you must go یکسان هستند.

وقتی برای مثال در مورد ترافیک صحبت می کنیم و می خواهیم بگوییم "باید اتوبان های بیشتری بسازند"، دقت کنیم که ما نمی توانیم قیدی را برای همه مردم و یا دولت ایجاد کنیم و لذا نمی توان گفت they have to/must build more highways و باید از پیشنهاد استفاده کنیم که در زیر گفته می شود:

sugesstions:

should/ought to/ had better

این سه دقیقاً یکسان هستند و برای پیشنهاد دادن به کار می روند. در مورد مثال بالا باید بگوییم They should/ought to/ had better more highways   

منفی آنها به ترتیب should not/ Ought not to / had better not می شود.

برای مثال you'd better not go. دقت شود که بعد از not از to  استفاده نمی شود.

can/could

could همان طور که می دانید گذشته can است ولی در استفاده از آن یک نکته را دقت کنید. آیا می دانید فرق I could swim when I was 5 با I was able to swim last night چیه؟

در اولی شما در مورد یک توانایی یا ability  صحبت می کنید و معلوم نیست که در پنج سالگی شنا کرده اید یا نه، اما توانایی آن را داشته اید. در دومی در مورد کاری که انجام شده است صبت می کنید مثل این است که بگویید دیشب شنا کردم.

آیا می توانید جملات زیر را بسازید:

1- می توانی بروی

2- نمی توانی بروی

3- می توانی نروی

4- نمی توانی نروی

جمله اول و دوم که راحت است you can go و you can't/cannot go

و اما در جمله دوم هم می توانید بگویید you can avoid going و هم می توانید can و not را جدا کنید و بگویید you can not go و این مورد بیشتر در رایتینگ استفاده می شود.

جمله چهارم را باید با استفاده از افعال help، stop بسازید و می شود you can't stop going

may/shall

می دانید فرق این دو چیست؟

may  را زمانی به کار می بریم که می خواهیم اجازه ای را برای خودمان بگیریم برای مثال وقتی می خواهیم از کلاس بیرون برویم می گوییم may I go out اما shall را وقتی به کار می بریم که می خواهیم کاری را برای شخص دیگری انجام بدهیم و از او اجازه می گیریم برای مثال می خواهیم برای معلم آب بیاوریم و می گوییم shall I bring you a glass of water. حالا می فهمیم که چرا اسم اون فیلم جنیفر لوپز shall we dance است و نه may we dance چون برای رقصیدن شما کار خود را انجام داده و از جایتان بلند شده اید و حال طرف مقابل باید با شما همراهی کند!

تا به زودیقلب

/ 7 نظر / 6 بازدید
دوستدار ونکوور

با سلام من هم باهات موافقم و خودم هم از اونایی هستم که تا لحظه آخر از وقتم برای خوندن استفاده می کنم. فقط فرقش اینه که کلا دقیقه نودی هستم و اصولا تنها وقت مفیدم همون لحظه های آخر هستش![افسوس] موفق باشی

sara

che post haye mofidi

مستانه

مرسی اسم استاد چیه و کدام شعبه می روی همسری را آنجا میخوام بفرستم مرسی خانم گل

مهشید

سلام . من اولین باره که وبلاگ شما رو میخونم و باید بگم که مدتی بود که دنبال یه همچین وبلاگی میگشتم که در مورد دوره های آمادگی آیلتس یه اطلاع رسانی خوب بکنه . خیلی آموزنده هست مخصوصا اینکه شما جلسه به جلسه مطالب کلاستون رو در وبلاگ میذارین . واقعا ممنون و امیدوارم تا آخرین جلسه برامون بنویسی و ما هم دعات کنیم .

صحرا

دوستدار ونکوور جان من و تو بهتره این عادت دقیقه نود بودنمونو ترک کنیم. سارا نمی دونی چقدر خوشحالم که دوباره داری می نویسی[نیشخند] مستانه جان اسم استاد ما آقای کارگر است و شعبه ونک هستیم. البته من واقعاً از استاد راضیم ولی شنیدم همه استادهای آفرینش خوب هستند. مهشید خانم مرسی از لطفتون. سعی می کنم تا آخرین جلسه بنویسم ولی باز هم می گم اگر کسی وقت داره کلاس بره بهتره

سلام کبک

صحرا جونم سلام باور کن تو پستهای جدید ازت کامنت نداشنم چی برام نوشته یودی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مهاجر کانادا

سلام راستش من هم قصد دارم برای کلاس آیلتس آفرینش برم. میگن کلاسهای خوبی داره. منتها نمیدونم که کدام استادش بهتر است؟ شما میشه بفرمائید که با کدام استاد کلاس دارید و کلا نظرتون چی بوده؟ در ضمن میدانید بهترین استاد آنجا کی است؟