از کجا آمده ام آمدنم بهر چه بود؟

از کجا آمده ام، آمدنم بهر چه بود؟

به کجا می روم، آخر ننمایی وطنم؟

افراد زیادی به سوالات فوق پاسخ های متفاوتی داده اند، از پیامبران گرفته تا فیلسوفان و معلمان اخلاق.

بعضی از آدم ها ترجیح می دهند به سوالات فوق فکر نکنند و زندگی را طبق عادت بگذرانند.

بعضی ها خودشان به یک جوابی می رسند.

بعضی ها هم پاسخ های یکی از ادیان، مذاهب یا مکاتب را نزدیک تر به مدل فکری خودشان می بینند و آن را به عنوان مسلک خود انتخاب می کنند که در این صورت بهتر است آن مکتب را به صورت یک کل بپذیرند و از تکه تکه کردن یا منحرف کردن آن خودداری کنند.

من نوعی هم دلم خواسته مسلمان (فقط مسلمان، نه شیعه نه سنی نه هر شاخه دیگری) باشم، پس اسلام را همراه با پیغمبرش و کتابش می پذیرم ولی فقط برای زندگی خودم، حتی فرزندم را مجبور نمیکنم مثل من فکر کند یا رفتار کند. به دیگران هم کاری ندارم هر چه دوست دارند باشند. به همه آدم های زمین با هر نژاد و دینی به اندازه اخلاق انسانیشان احترام خواهم گذاشت.

اما دردی در دلم مانده است....

برای من و امثال من شرایط جامعه ایران خیلی سخت شده است. من وضعیت دوستانی مثل جلیله یا بهمن را خیلی خوب درک می کنم ولی باور کنید دوستان من، شرایط ما  اگر سخت تر از شما نباشد آسانتر از شما هم نیست. از یک طرف نمی توانیم با آدم های مذهبی (چه دوستان و چه خانواده) صمیمی باشیم چون ما را منحرف می دانند. چون فکر می کنند برای اینکه از دین فرار کنیم از خودمان بدعت درآورده ایم.

از طرف دیگر در جامعه هم تظاهر به ضد دین بودن به شدت مد شده است و مردم در صورتی که بفهمند کسی نماز می خواند و یا روزه می گیرد یا محجبه است نگاه های عاقل اندر سفیه یا برخوردهای بد است که با او می کنند. یا اینکه فکر می کنند او هم یک از دزدان سر گردنه است و دستش با بعضی ها در یک کاسه است. من نمی دانم چه کسی گفته است که در ایران برای روزه خواری مانعی وجود دارد؟ تا جایی که من یادم می آید ٨-٩ سال ها پیش در محل کارم در ماه رمضان موقع ناهار همه دور هم جمع می شدند و ناهار می خوردند و فقط من روزه بودم.به من هم می گفتند نمی دانی که چایی خوردن در ماه رمضان اصلاً یک مزه دیگر دارد. هیچ مشکلی هم با هم نداشتیم. الآن هم همین طور است. در کلاس فرانسه هیچ کس به جز من روزه نیست و معلممان هم که در حالت غیر ماه رمضان آب هم سر کلاس نمی خورد الآن چایی می خورد به بچه ها هم می گوید چایی بیاورید بخورید!‌ تازه کلی ماه رمضان و روزه دارها را هم مسخره می کنند. من نه تنها صدایم در نمی آید بلکه ناراحت هم نمی شوم ولی واقعاً از همه دوستانی که اعتقاد به این چیزها ندارند صمیمانه خواهش می کنم حداقل مظلوم نمایی نکنید! حساب حک.و.م.ت را با مردم دیندار جدا کنید.

خلاصه هر جا می رویم باید مرتب از خودمان دفاع کنیم و بگوییم بابا من عقیده ام این است و تا آخر هم پایش ایستاده ام از تنها شدن هم نمی ترسم (به نظر من تا وقتی خدا را دارم تنهایی معنی ندارد). دست آخر هم دوستان غیر مذهبیمان فکر می کنند ما تعدیل شده ایم!!!!!!!!!  دوستان مذهبیمان فکر می کنند از راه راست منحرف شده ایم!!!!!! و باز علی می ماند و حوضش.

در ضمن من اگر روزه می گیرم چون طبق دینم خدا از من خواسته اگر مریض و مسافر نیستم روزه بگیرم. مازوخیسم ندارم. ناآگاه و جاهل هم نیستم و در ضمن هر چند که تا به حال شخصاً ضرر که ندیده ام نفعش را هم برده ام ولی کاری به ضرر و نفعش ندارم به این دلیل روزه می گیرم و یک ماه عبادت می کنم و چشم و گوش و زبان از حرام می بندم که خالق من که بهتر از من مرا می شناسد از من خواسته این کار را انجام دهم. من هم می گویم چشم.

می دانم که خیلی از شما دوستان وبلاگی ام این حرف ها را نمی پسندید و شاید دیگر به من سر نزنید ولی بدانید من همواره دوستتان دارم و پیگیر کار و وضعیتتان خواهم بود و فقط دوست داشتم این درد دل را به گوش شما برسانم.

دوستتان دارم و برای همه شما آرزوی موفقیت می کنم!

صحراقلبماچ

/ 15 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نرگس

قربونت برم صحرای گلم میدونی وقتی ژستت رو خوندم اشک تو چشمام نشست از خودمم ناراضیم ولی بخدا همش بخاطر این محیطی که اینا برامون درست کردن نمی دونم کارت دولتیه یا نه نمی دونم ولی ما باید به همچی تظاهر کنیم بخدا از تظاهر خسته ایم از ریا خسته ایم ولی با شما گلهای که تو این دنیا هستند نه تنها مشکلی نیست بلکه دوست دارم مثل یه خواهر کنارت باشم . اینا همه ناشی از این بی عدالتی های که در حق عقیده و نظر ماها میشه . دوست دارم و دوست دارم دوستت بمونم

یه زهرای دیگه

دینگ دینگ... آره متوجه ام. بعضی ها به من می گن تو چون این کارا رو نمی کنی (می دونی که )[خجالت] پس روزه ات هم قبول نیست باید همه با هم. منم می گم حالا شاید بود.

بهمن

با نظرات شما موافق نیستم ولی برای شخص شما فارغ از عقایدتان احترام قائل هستم و در حد آشنایی دورادوری که با شما دارم، دوستتان دارم. همیشه به وبلاگ شما سر می زنم و از این به بعد هم حتما حتما سر می زنم. من برای کل ادیان و مذاهب و ایسم ها اینقدر ارزش قادل نیستم که به خاطرش دلی رو بشکنم. امیدوارم همیشه شاد و سالم باشین. [گل]

معصوم

سلام صحرا جون .امیدوارم شاد باشی.صحرا جون کسی رو دورو برت نمیشناسی که کانادا فامیل داشته باشه و اقدام کرده باشه؟؟؟در مورد مدارک فامی شنیدم گه که باید همه مدارکشون کپی برابر اصل شده باشه!!من به غیر از شناسنامه فامیلم که ترجمه ش کپی برابر اصله بقیه مدارک فقط کپیشون رو دارم!!!!

اورایاد

به نظر من مشکل تظاهر به روزه خواری و حتی بی دینی به دلیل واکنشی که مردم می خوان به کمبودهای زندگی خودشان نشان بدند کمبودهایی که واقعا سزاوار نیست که داشته باشند من حداقل چند نفر رو میشناسم که باوجود اعتقاد عمیقی که دارند و اینو در باورشون میشه حس کرد ولی سعی میکنند خودشون رو بیزار از دین و دینداری نشون بدند. این تنها یه عکس العمل وقتی که نتونی حرف بزنی نتونی نقد بکنی زورت به دین میرسه و اونو به چالش میکشی

صحرا

بهمن جان ممنون من هم احساس متقابلی دارم معصوم جان، من خودم فامیل داشتم. به نظر من شما اگر از دارالترجمه رسمی مهر داشته باشید کفایت می کند. در مورد مدارک کانادا من هم فقط کپی را فرستادم. بالاخره اونها خودشون تشخیص می دهند کارت سیتیزنی و یا برگه پرداخت مالیات اصل هست یا نه اورایاد جان،‌حق با شما است از طرفی هم چون حکومت دینی است هر خرابی و فسادی به پای دین گذاشته می شود. ممنون از همه دوستان که لطف دارند و کامنت می گذارند

فرداد

با سلام من یک نویسنده هستم.موضوع کتابم انسان شناسیه با ارائه مباحث وطرح های نو در این زمینه باتوجه به مشکلات سانسور کتاب لطفا ناشر یا انجمن حقوق بشری را که از ما حمایت کنه معرفی کنید.هر کمکی که میتونید. با تشکر

فرداد

با سلام من یک نویسنده هستم.موضوع کتابم انسان شناسیه با ارائه مباحث وطرح های نو در این زمینه باتوجه به مشکلات سانسور کتاب لطفا ناشر یا انجمن حقوق بشری را که از ما حمایت کنه معرفی کنید.هر کمکی که میتونید. با تشکر

سلام

مراجعه کنید به www.faradarmani.ir حتما به جواب سه سوالتون خواهید رسید